Szukasz pomysłu na wakacje w górach? Położona w Beskidzie Śląskim miejscowość Wisła oferuje fantastyczne możliwości letniego wypoczynku. Łączy cechy urokliwego miasteczka i bazy wypadowej w góry. Możemy tu spędzić tygodnie na eksplorowaniu okolicznych szlaków pieszych i rowerowych. W razie niepogody lub w ramach odpoczynku – korzystać z atrakcji, jakie oferuje ta malownicza miejscowość.
>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<
Niewątpliwie tym, co przyciąga do Wisły w największym stopniu, jest jej górskie położenie, a co za tym idzie – możliwość pieszych wycieczek i obcowania z przyrodą. Jednocześnie jest to miejscowość łatwo dostępna komunikacyjnie. Położona stosunkowo blisko większych ośrodków miejskich, w szczególności Górnego Śląska. Ponadto daje możliwości rekreacji o zróżnicowanym stopniu „wtajemniczenia”. Z powodzeniem odnajdą się tu zarówno rodziny z dziećmi, młodzież i sportowcy, szukający wytchnienia oraz spragnieni mocniejszych wrażeń.
Piesze wycieczki w Beskidzie Śląskim
Tym, którzy wybierają się na wakacje w góry, warto w pierwszej kolejności polecić piesze wycieczki po Beskidzie Śląskim. Sieć szlaków pieszych wychodzących z Wisły jest tu dość gęsta. Dzięki czemu z łatwością możemy skomponować trasę odpowiadającą naszym możliwościom i ambicjom. Dodatkowym atutem jest też duża liczba schronisk górskich. Co daje możliwość kilkudniowej wędrówki. Planując wakacje w górach, warto uwzględnić przynajmniej niektóre z ciekawych obiektów otaczających miasto.
– rezerwat Barania Góra: to właśnie stąd biorą źródła Czarna i Biała Wisełka, dające niżej początek najdłuższej z polskich rzek; w okolicy poprowadzono ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze, a na szczycie Baraniej Góry zainstalowano wieżę widokową;
– rezydencja Prezydenta RP na Zadnim Groniu – kiedyś habsburski pałacyk myśliwski, ośrodek hitlerowski oraz ośrodek wypoczynkowy górników, obecnie rezydencja prezydencka (część obiektu udostępniana jest turystom);
– schroniska górskie, m.in.: na Stożku, na Soszowie Wielkim, na Stecówce, na Trzech Kopcach, na Przysłopie pod Baranią Górą, czy chatka na Pietraszonce – wiele z nich poza możliwością noclegu czy posilenia się, oferuje też wspaniałe widoki;
– ciekawe formy skalne: Darkowa Skała (nieopodal Przełęczy Szarcula) czy Krzakoska Skała (przy niebieskim szlaku prowadzącym z Wisły w stronę szczytu Stożek Mały);
– jaskinie: choć Beskid Śląski nie jest kojarzony z jaskiniami, jest ich tu zaskakująco wiele – ich koncentracja jest tu największa w polskich Beskidach; najdłuższa z nich, Jaskinia Wiślańska, ma ponad 2 km korytarzy. Do stosunkowo łatwo dostępnych jaskiń zaliczyć można jaskinie: Salmopolską przy Przełęczy Salmopolskiej, Malinowską nieopodal szczytu Malinów, czy jaskinię pod szczytem Gańczorka.
Z racji tego, że Wisła w sezonie zimowym pełni rolę ważnego ośrodka narciarskiego, w okolicy funkcjonuje wiele wyciągów czynnych również w porze letniej. Wjazd kolejką linową może być nie tylko alternatywą w razie spadku formy, ale też atrakcją samą w sobie! W ten sposób dostaniemy się np. na Stożek, Skolnity, Soszów, Cieńków czy Czupel. Stamtąd możemy podziwiać panoramę okolicy. Możemy również skorzystać z zaplecza gastronomicznego i kontynuować wędrówkę oznakowanymi szlakami.
Wakacje w centrum Wisły
A co, jeśli pogoda nie sprzyja górskim wędrówkom lub organizm domaga się przerwy w marszrucie? Wówczas możemy bardzo ciekawie spędzić kilka dni nie ruszając się z miasteczka. Prędzej czy później trafimy zapewne do centrum Wisły – i warto pokręcić się tu trochę dłużej. Do spacerów zachęca Rynek z orzeźwiającą fontanną oraz intrygującą czekoladową rzeźbą Adama Małysza, ukrytą w budynku przy Urzędzie Miasta. Wartą uwagi atrakcją jest też okoliczny deptak (ul. 1 maja) wraz z Aleją Gwiazd Sportu. W okolicy Rynku, w Parku Kopczyńskiego, zaaranżowano ciekawe obiekty: Zabytkowy Park Przygód (z miniaturami budowli z miast położonych nad Wisłą) oraz Aleje Podań i Legend z ciekawymi rzeźbami. Dla dzieci przygotowano z kolei atrakcyjny plac zabaw. W Parku znajduje się również odnowiony Amfiteatr im. Stanisława Hadyny. Odbywają się tu liczne imprezy, m.in. Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedna z największych imprez folklorystycznych w Europie.
W ramach eksploracji miasteczka warto opuścić gwarne centrum i zagłębić się w okoliczne doliny. Dolinom Dziechcinki i Łabajowa niesamowitego uroku dodają wiadukty kolejowe z lat 30-tych XX wieku.
W ostatnich latach, nie bez powodu, Wisła kojarzy się z sukcesami urodzonego tam polskiego skoczka narciarskiego, Adama Małysza. Oprócz czekoladowej figury skoczka, można w Wiśle podziwiać również nowoczesną skocznię jego imienia, oddaną do użytku w 2008 roku. Znajduje się ona w dzielnicy Malinka, jest największą skocznią narciarską w Beskidach. Chętni mogą zwiedzać skocznię, w tym celu można skorzystać również z wyciągu krzesełkowego.
Dzięki rozwiniętej bazie turystycznej Wisła, jest częstym kierunkiem podróży na wakacje w górach. Odwiedzający mogą korzystać z szeregu atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich. Niewątpliwą frajdą dla najmłodszych będą przejażdżki „ciuchciami” – Martusią bądź ciuchcią Wiślańską. Poza tym, na terenie miasta funkcjonuje klika basenów, ścianki wspinaczkowe, wypożyczalnie rowerów, strzelnice, parki linowe, boiska… Z tak bogatym zapleczem – i tak urokliwą górską okolicą. Wisła każdemu turyście gwarantuje pobyt pełen wrażeń.
Przeczytaj także:
Wiele osób zastanawia się, czy góry z dziećmi to rzeczywiście dobry pomysł. Prze...
Kolarstwo górskie jest jedną z najciekawszych form aktywności fizycznej. Uczestn...
Wisła to bardzo atrakcyjny kierunek nie tylko wakacyjny i zimowy, ale całoroczny...
Góry w lecie to tak samo atrakcyjny kierunek turystyczny jak morze. Północ ciągn...
Orzeł z Wisły, czyli Adam Małysz, jeden z najwybitniejszych polskich skoczków na...