
Status uzdrowiska Polski jest w Polsce przyznawany miejscowościom o odpowiedniej infrastrukturze (leczniczej i technicznej), w których występują złoża naturalnych surowców leczniczych. Surowcami tego typu są najczęściej wody mineralne, ale nie tylko – mogą to być np. torfy lecznicze. Obecnie w Polsce jest 45 uzdrowisk, z czego ok. połowa to uzdrowiska górskie lub podgórskie. Łatwo to wyjaśnić – obszary górskie (w naszym przypadku są to regiony sudecki oraz karpacki) cechują się złożoną
>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<
budową geologiczną i gęstą siecią wodną. Wody podziemne „wypłukują” skały z cennych minerałów. Następnie – o ile znajdą dogodne warunki – wypływają na powierzchnię w postaci źródeł (dzieląc się z nami dobrodziejstwem zawartych w nich substancji). Bywa jednak, że wody mineralne nie znajdują warunków do samoczynnego wypływu. Wówczas, aby móc korzystać z ich leczniczych właściwości, konieczne są odwierty.
Na obszarze Karpat występują wody mineralne, termalne i lecznicze wszystkich typów. Stąd też balneoterapia, tj. leczenie z wykorzystaniem wód, gazów i tzw. peloidów (np. borowin, czyli torfów), cieszy się tu długimi tradycjami.
Uzdrowiska Polskie wykorzystują dobroczynne właściwości wód mineralnych zwanych szczawami. Miano to noszą wody nasycone dwutlenkiem węgla w ilości przekraczającej 1000mg/dm3. Powstanie szczaw wiąże się bądź z określonymi procesami geologicznymi. Przenikanie dwutlenku węgla z głębszych warstw skorupy ziemskiej ku powierzchni Ziemi. Bądź z działalnością bakterii i rozkładem substancji organicznej. W efekcie szczawy występują aż w 25 karpackich miejscowościach, przy czym 8 z nich wykorzystało ich potencjał i uzyskało status uzdrowiska. Są to: Szczawnica, Piwniczna, Żegiestów, Muszyna, Krynica, Wysowa, Rymanów, Iwonicz.
To właśnie z tych miejscowości pochodzą cenione w całej Polsce wody mineralne: Muszynianka i Piwniczanka, a także – typowo lecznicze – Jan, Zuber i Słotwinka.
Bardzo ciekawym uzdrowiskiem podkarpackim, a jednocześnie jednym z najstarszych w Polsce, są Swoszowice, będące obecnie częścią Krakowa. Występują tu wody o bogatej zawartości siarki. Co jest momentalnie zauważalne przez przyjezdnych ze względu na charakterystyczny zapach. Pod względem zawartości leczniczej siarki Swoszowice plasują się na 5 miejscu w świecie. Leczenie polega tu przede wszystkim na kąpielach (woda nie nadaje się do picia).
Warto wspomnieć również o jedynych dwóch uzdrowiskach województwa śląskiego: Ustroniu i Goczałkowicach. Oba wykorzystują solanki oraz borowiny (tj. torf leczniczy).
Solanki to także domena kolejnego uzdrowiska Polski: Rabki. Miejscowości, która niejako wyspecjalizowała się w lecznictwie. Poza zakładem przyrodoleczniczym i sanatoriami, funkcjonują tu szpitale uzdrowiskowe oraz terenowy oddział Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Ciekawostką jest też rabczańska tężnia solankowa.
Stosunkowo mało znanym uzdrowiskiem karpackim jest Wapienne (koło Gorlic). Najmniejsze polskie uzdrowisko i jedyne w Karpatach, które wykorzystuje w balneologii wody siarczkowe.
Jakkolwiek podstawową funkcją uzdrowisk jest leczenie, trzeba przyznać, że wiele z nich znakomicie wykorzystało swój potencjał również do celów rekreacyjnych, uprzyjemniając pobyt kuracjuszom, a także zachęcając do odwiedzin „zwykłych” wczasowiczów. Do miejscowości o największym zapleczu turystycznym należą niewątpliwie Krynica, Rabka oraz Ustroń. Przyciągają swoim górskim położeniem z bogatym zapleczem szlaków górskich i rowerowych. A także szeregiem atrakcji: wyciągami linowymi, kolejkami górskimi, koncertami, teatrami, parkami rozrywki czy coraz bogatszą ofertą zabiegów SPA… Warto jednak odwiedzić również te mniejsze uzdrowiska. Mają swój niepowtarzalny urok związany z bogatą przeszłością i charakterystyczną architekturą. Odkrywanie śladów ich dawnej świetności może być wspaniałą (i korzystną dla zdrowia!) przygodą.
Przeczytaj także:
Rabka-Zdrój to nie tylko atrakcje w sezonie letnim, to także szeroki wachlarz mo...
Zwiedzanie Wisły na rowerze to propozycja dla osób, które chcą połączyć odkrywan...
Jednym z najczęściej pojawiających się tematów na forach dla rowerzystów MTB jes...
Skansen Chabówka nieodłącznie kojarzy się Parowozjadą. Organizowane od 2005 rok...
Długi weekend majowy to czas, na który czekamy przez cały rok. Pierwszy weekend ...