Wiele osób zastanawia się, czy góry z dziećmi to rzeczywiście dobry pomysł. Przecież podczas wędrówek górskich czeka na nas sporo zagrożeń. Po co narażać na nie dzieci? Powiedzmy to sobie wprost, góry są dla ludzi odpowiedzialnych, w tym również dla odpowiedzialnych rodziców, którzy doskonale wiedzą, jaki zasad przestrzegać, by ich dzieci były w górach bezpieczne. Wyprawy górskie mogą przynieść dzieciom mnóstwo korzyści.

Co dzieci wynoszą z górskich wypraw?
Jadąc w góry z dziećmi dajemy im dobry przykład aktywnego życia. Możemy im w ten sposób przekazać swoją pasję i miłość do gór. Dzieci uczą się przecież przez obserwację dorosłych i ich naśladowanie. Warto pokazać im jak najwcześniej, że góry są piękne i bardzo ciekawe. A także jak wielką satysfakcję może przynieść zdobywanie kolejnych szczytów. Oczywiście, możemy pokazywać dziecku piękne górskie krajobrazy na tablecie czy na ekranie komputera, jednak to tak, jakbyśmy pokazali mu cukierek przez szybę i kazali zachwycać się jego smakiem. Jedynie obcowanie z górską naturą i poczucie na własnej skórze świeżego, górskiego powietrza pozwala naprawdę poznać góry i to, co w nich najlepsze.

W dzisiejszych czasach nie tylko my dorośli bywamy zmęczeni i przytłoczeni nadmiarem obowiązków. Starsze dzieci, od pierwszej klasy szkoły podstawowej biorą na swoje barki mnóstwo zajęć. Warto, zatem zapewnić im możliwość relaksu i naładowania baterii. Góry to zapewniają. Tutaj można odpocząć, zwolnić tempo, zapomnieć o codziennych obowiązkach.
Niezwykle istotna dla dzieci może być również zmiana klimatu. W górach możemy odetchnąć pełną piersią, bez obaw, że wdychamy szkodliwy smog. W przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi, a te są wśród dzieciaków coraz częstsze, wędrówki po górach mogą bardzo pomóc. Przebywanie na świeżym powietrzu podnosi odporność na choroby, a wysiłek w trakcie marszu wzmacnia mięśnie oraz cały organizm.

>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<

Góry to również szansa na rodzinną integrację. Z dala od smartfonów, tabletów, Facebooka, bajek w telewizji. To czas spędzany na wspólnym wysiłku. Pokonywanie razem pewnych barier i ograniczeń. Wspólne osiąganie sukcesu, jakim jest wejście na szczyt. Dzieci w towarzystwie rodziców mogą w górach zdobyć sporą dawkę wiedzy i nowych umiejętności. Przede wszystkim, poznają fascynującą przyrodę, która ich otacza, uczą się orientacji w terenie i dowiadują się, jak zachowywać się w górach. Dziecko, które od małego pokonywało z rodzicami górskie szlaki, jako dorosły nie będzie próbowało wyjść na trasę wędrówki w japonkach i nie wyruszy w góry samotnie bez powiadamiania kogokolwiek. Góry uczą odpowiedzialności za własne zachowania i troski o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Dziecko w górach… czasami pod górkę
Droga na szczyt nie zawsze jest łatwa. Na niektórych trasach mamy do pokonania mnóstwo przeszkód. To oczywiste, że dzieci mogą się zniechęcać. Trzeba je jednak potrafić zmotywować. Pokażmy im, że pokonywanie trudności takich, jak nachylenia terenu i wystające korzenie, kamienie oraz powalone drzewa może być ogromną frajdą, a każdy krok do przodu przybliża nas do celu. Niech nagrodą za zdobycie szczytu będą nie tylko piękne widoki. Przygotujmy wcześniej specjalne dyplomy, statuetki, medale. Dzieciaki nagrodzone w ten sposób będą miały jeszcze większy powód do dumy z siebie i chętniej wyruszą na kolejną wędrówkę.

Hotel Premium