Skojarzenie Wisły ze skokami narciarskimi, a przede wszystkim z najsłynniejszym zawodnikiem w tej dyscyplinie, Adamem Małyszem jest chyba dosyć oczywiste. Nasz skoczek wielokrotnie podkreślał, że to właśnie skocznia w Wiśle dała początek jego karierze. Na tutejszych obiektach późniejszy Mistrz Świata i Medalista Olimpijski oddawał swoje pierwsze skoki. Skoczni w Wiśle Malince nie trzeba, zatem reklamować.

Skocznia w Wiśle Malince- historia
Początki skoczni w Wiśle Malince sięgają 1933 roku, kiedy obiekt został utworzony na terenach należących do Lasów Państwowych. Jako pierwszego rekordzistę skoczni odnotowano skoczka Mieczysława Kozdrunia, który należał do Śląskiego Klubu Sportowego. Jego skok uzyskał on odległość 41 metrów. Na początku skocznia była z drewnianych elementów. Przeszła następnie dwie modernizacje – w 1953 oraz 1970 roku. W wyniku prac modernizacyjnych powstała nowa wieża sędziowska. Drewniany rozbieg zamieniono na stalowy. Od tego czasu punkt konstrukcyjny wynosił 105 metrów. Po rozbudowie skocznia stała się areną wielu konkursów, w których  brali udział zagraniczni zawodnicy. Do rekordzistów skoczni w Wiśle Malince należą Stanisław Marusarz, Antoni Wieczorek oraz Władysław Tajner. Granica 100 metrów przekroczył po raz pierwszy Janusz Malik. Ostatni rekord na pierwotnej „Malince” ustanowił Wojciech Skupnia, który podczas Mistrzostw Polski Seniorów 23 lutego 2001 roku skoczył na odległość 112,5 metrów.

>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<

Całkowita przebudowa skoczni
Sukcesy naszego wielkiego sportowca Adama Małysza sprawiły, że postanowiono gruntownie przebudować skocznię. Akt erekcyjny pod budowę został podpisany w październiku 2003 roku. Powstały plany stworzenia skoczni o punkcie konstrukcyjnym K-120. Prace budowlane ruszyły zimą 2004 roku. Niestety, w sierpniu 2006 roku nastąpił na budowie skoczni poważny uskok ziemi, który na jakiś czas uniemożliwił kontynuowanie prac. Oddanie skoczni do użytku odbyło się w związku z tym później, niż planowano, bo we wrześniu 2008 roku. Kto mógł zostać patronem tego obiektu, jak nie Adam Małysz? To właśnie on oddał tu pierwszy oficjalny skok.
W lutym 2009 roku przeprowadzono na nowej skoczni pierwsze międzynarodowe zawody w ramach Pucharu Kontynentalnego. Pierwsze zawody Pucharu Świata odbyły się natomiast 9 stycznia 2013 roku. Obecnie na nowej skoczni regularnie przeprowadzane są najważniejsze zawody. Skoczkowie mają możliwość skakania zarówno zimą, jak również latem na skoczni igielitowej.

Skocznia w Wiśle Malince dzisiaj
Skocznia może pomieścić obecnie 8-10 tysięcy widzów, w tym na trybunach głównych 2, 5 tysiąca widzów. Trzeba przyznać, że podczas zawodów najwyższej rangi wypełnienie jej widzami nie stanowi najmniejszego problemu. Polacy są, bowiem miłośnikami skoków i zawody cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Obiekt funkcjonuje nie tylko zimową porą. Jest wyposażony w nawierzchnię igielitową oraz sztuczne oświetlenie, a także sztuczne naśnieżenie. Funkcjonuje tutaj również wyciąg krzesełkowy. Gdy nie odbywają się zawody, skocznia doskonale spełnia rolę punktu widokowego. Turystów pragnących, choć przez chwilę poczuć się, jak zawodnicy wjeżdżający na górę nie brakuje. Skocznia spełnia wszystkie standardy i normy zarówno Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, jak i Polskiego Związku Narciarskiego PZN.

Hotel Premium