Wakacje w polskich górach mają szereg zalet. Miłośnicy górskich wycieczek podkreślają rozliczne korzyści wynikające z takiej formy spędzania wolnego czasu. Dla wielu osób urlop bez odwiedzenia ulubionych gór jest urlopem straconym. Bez względu na to, czy planujemy spędzić urlop z rodziną czy z przyjaciółmi, czas spędzony w górach z pewnością pozwoli nam odpocząć i spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody. Jakie są największe zalety urlopu w górach? O tym w dzisiejszym artykule.

Korzyści dla zdrowia

Pierwszą zaletą wakacji w polskich górach są oczywiście korzyści zdrowotne. Spędzanie czasu na wysokościach powyżej 1000 metrów sprawia, że nasz organizm zaczyna pracować w nieco inny sposób. Zmiany można zaobserwować już na poziomie komórkowym. Gdy przebywamy na większych wysokościach, w celu sprawniejszego transportu tlenu nasze ciało zaczyna produkować więcej czerwonych krwinek, a ścianki naczyń krwionośnych ulegają poszerzeniu. Dzięki temu przyspieszony zostaje zarówno transport tlenu, jak i składników odżywczych, co w bezpośredni sposób wpływa na polepszenie naszego samopoczucia.

>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<

Bardzo korzystne jest również oddychanie świeżym, górskim powietrzem. Gdy na co dzień żyjemy w dużym mieście, zapominamy, jak ważne dla naszego zdrowia jest czyste powietrze. Mieszkańcy miejskich aglomeracji na co dzień zmagają się z problemem zanieczyszczeń i smogu, który w bardzo niekorzystny sposób wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego oraz wielu narządów ciała. Dlatego spędzenie kilku lub kilkunastu dni w zdrowym, górskim mikroklimacie jest wręcz zalecane przez lekarzy.

Sposób na dobrą kondycję

Urlop w górach to idealna okazja do aktywnego spędzania czasu na zewnątrz. Możemy wybrać się na relaksujący spacer jedną z malowniczych dolin lub pokusić się o trekking w bardziej wymagających warunkach. Jednak niezależnie od tego, jaki sposób spędzania czasu wybierzemy, jedno jest pewne – chodzenie po górach rewelacyjnie wpływa na kondycję całego organizmu. W trakcie górskich wycieczek pracują wszystkie partie mięśni, dzięki czemu taka aktywność świetnie poprawia ogólną sprawność fizyczną oraz zwiększa naszą wytrzymałość. Nie jest żadną tajemnicą, że zawodowi sportowcy odbywają treningi właśnie w górach – panujący tu mikroklimat jest bowiem idealny do wszelkiego rodzaju ćwiczeń fizycznych. Oczywiście pamiętajmy, by dobrać intensywność treningu do naszych możliwości.

Idealny sposób na relaks w polskich górach

Czas spędzony w górach to idealna pora na odprężenie i wyciszenie. W czasie wypoczynku w górach do naszego mózgu dociera znacznie mniejsza ilość bodźców niż na co dzień, ponieważ zamiast ruchliwych ulic i dzwoniących co chwila telefonów otacza nas tylko niczym nie skażona przyroda. Dlatego przebywanie w górach sprzyja wyciszeniu i poprawie koncentracji oraz pomaga uspokoić skołatane nerwy. W trakcie wędrówki po górskich szlakach skupiamy się przede wszystkim na tym, by nie zgubić drogi, dlatego odrywamy się od zmartwień i problemów codzienności.

Czas tylko we dwoje

Wakacje w polskich górach są idealną okazją na wędrówki. Górskie wędrówki to idealny sposób na spędzenie czasu z drugą połówką. Wspólne wędrowanie sprzyja zacieśnianiu więzi oraz pomaga sprawdzić się w trudnych sytuacjach. W górach często pojawiają się sytuacje trudne do przewidzenia, na przykład zmienne warunki atmosferyczne czy wyjątkowo trudne podejścia. W takich chwilach można przekonać się, jak partner zachowuje się w takich chwilach i czy jest w stanie podjąć wyzwanie. Wycieczki we dwoje to również doskonała okazja do okazania troski i opiekuńczości w stosunku do partnera.

Jakie wysokości wybierać na wakacje w polskich górach?

Według badań przeprowadzanych na sportowcach najkorzystniejsze dla zdrowia jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych na wysokościach około 1800-2500 m n. p. m. Zgodnie z dokonanymi obserwacjami, aktywność podejmowana na takich wysokościach przynosi najlepsze i najbardziej długotrwałe efekty. Jednak nie musimy oczywiście trzymać się sztywno tych reguł, ponieważ aktywny wypoczynek w niższych partiach gór również będzie pozytywnie oddziaływał na nasz organizm.

Hotel Premium