Rabka od wielu lat wkłada ogrom pracy na rzecz dzieci – ich zdrowia, rozwoju i uśmiechu, dzięki czemu w 1996 roku Rabka-Zdrój otrzymała zaszczytny tytuł „Miasto Dzieci Świata”. Rabka słynie z wielu atrakcji dedykowanych dzieciom oraz całym rodzinom. Do jednej z najciekawszych atrakcji Rabki bez wątpienia należy Rabkoland.
>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<
Jedną z najstarszych takich atrakcji jest założony w 1949 roku Teatr Lalek Rabcio (początkowo Rabcio Zdrowotek). Powstał on z myślą o dzieciach przebywających w sanatoriach (po II wojnie światowej odnotowano mnóstwo zachorowań na gruźlicę i postanowiono stworzyć miejsce do leczenia chorych – uzdrowisko Rabka) i był teatrem amatorskim. Pierwszy spektakl odbył się 12 listopada 1949 roku i była to opowieść „O krasnoludkach i Sierotce Marysi”. Początkowo przedstawienia odbywały się tylko na terenach sanatoriów, gdyż teatr nie miał swojej siedziby, następnie utworzono scenę w Willi „Gwiazda”, następnie w starej szkole przy ul. Podhalańskiej, a od 1990 roku scena teatru Rabcio znajduje się na ul. Orkana 6. Obecnie teatr ten jest znany nie tylko w Rabce, ale w całej Polsce, a także za granicą. Bogaty repertuar, nie tylko dla dzieci, obejmuje spektakle lalkowe na podstawie literatury takich autorów jak: Jan Brzechwa, J.Ch.Andersen, Maria Kownacka, Maria Konopnicka, Janusz Korczak, Lewis Caroll, bracia Grimm, Antoine de Saint-Exupery czy A.A.Milne.
Jeśli ktoś potrzebuje większej dawki adrenaliny i „wyszumienia się”, z pomocą przychodzi Rabkoland. Rabkoland to miasto w mieście, to 16 ulic i 6 placów, dokładnie oznakowanych, przy których znajdują się kolejne atrakcje tej niezwykłej krainy. W tym rodzinnym parku rozrywki do dyspozycji gości są 34 karuzele, Muzeum Orderu Uśmiechu czy Muzeum Rekordów i Osobliwości. Magię Rabkolandu tworzą jednak głównie ruchome figury, których jest obecnie aż 254. Część z nich tworzy Teatr Ruchomych Figur z Kataryniarzem Luckiem w stroju góralskim, Śpiewającymi Warzywami czy Psia Kapela Dżeka. Część figur jest w ciągłym ruchu, a część z nich można samodzielnie uruchamiać za pomocą przycisków. Od 2001 roku w Rabkolandzie stacjonuje Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych, które co roku wydaje Polską Księgę Rekordów, w takich dyscyplinach jak np. dojenie sztucznej krowy czy do niedawna wyścigi na muszlach klozetowych. Gość w każdym wieku znajdzie tu coś dla siebie, atrakcji z pewnością nie zabraknie dla nikogo. Rabkoland znajduje się w samym centrum Rabki. W Rabkolandzie odbywają się również cykliczne imprezy, jak weekendowy Teatr Iluzji Hokus Pokus czy Teatr Pacynka.
Mało kto wie, że w Rabce znajduje się jedyny w Polsce pomnik Św. Mikołaja, przy którym powstało Centrum Świętego Mikołaja, zajmujące się pomocą rodzinom i spełnianiem dziecięcych marzeń. Funkcjonuje tu także poczta Św. Mikołaja, do której każdy może przynieść lub przysłać swój list.
Niewątpliwą atrakcją dla każdego jest zrewitalizowany niedawno Park Zdrojowy. Dzieli się on na dwie części – jedna spacerowa, a druga wypoczynkowa z licznymi kawiarniami, placami zabaw i ogrodami. Pijalnia Wód Mineralnych oraz Tężnia Solankowa znajdują się na obrzeżach parku. Na terenie parku znajdziemy również boiska do piłki siatkowej, siłownie na świeżym powietrzu, korty tenisowe i fontanny.
W Muzeum Etnograficznym im. Władysława Orkana prowadzone są warsztaty i lekcje muzealne dotyczące historii i kultury Zagórzan. Są to między innymi niezwykle atrakcyjne warsztaty malarstwa na szkle czy te dotyczące dawnej wiejskiej mody, pasterstwa czy obrzędów świątecznych. Warsztaty plastyczne oferuje również pracownia ceramiczna Majster Klajster, gdzie powstają przepiękne dzieła z gliny czy porcelany. Swoją bogatą ofertę warsztatową, obejmującą malarstwo na szkle, bibułkarstwo, haft, rzeźbę w drewnie, ludwisarstwo, pergamano czy ceramikę i garncarstwo, oferuje także Galeria „Pod Lilianną” przy Nowym Świecie.
W Rabce, w Parku Zdrojowym znajdują się dwa parki linowe o różnym stopniu trudności. Z centrum Rabki można wybrać się na przejażdżkę: latem – dorożką, a zimą – saniami zaprzęgniętymi do koni. Zimowe atrakcje to także lodowisko z wypożyczalnią łyżew (ul. Orkana) oraz górka saneczkowa, znajdująca się nieopodal. Latem swoich sił na desce lub rolkach można spróbować w skate parku znajdującym się przy ul. Jana Pawła II. Od 2015 roku w Rabce istnieje również Kino 3D „Śnieżka”.
Oprócz rodzinnych atrakcji znajdujących się w samej Rabce, okolice dostarczają wielu ciekawych miejsc. Należy tu wymienić z pewnością Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Wspaniałym pomysłem na rodzinny wspólnie spędzony czas są również wycieczki piesze po okolicznych górach – Gorcach. Malownicze szlaki, piękne widoki i schroniska turystyczne są dobrą alternatywą dla atrakcji, które znajdują się w mieście. Rabka i okolice to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek czy weekendowy wypad.
Przeczytaj także:
Jest wiele lokalizacji, jak tradycyjny wybór między górami i morzem; także wiele...
Aby zrozumieć miejsce, które zajmuje Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce na ...
Bezpieczeństwo w górach jest wciąż bardzo kontrowersyjnym tematem. Nie brakuje o...
Wędrówki po górach to fantastyczna forma spędzania wolnego czasu i rekreacji na ...
Skansen Chabówka nieodłącznie kojarzy się Parowozjadą. Organizowane od 2005 rok...