W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się kolarstwo górskie. To sport łączący w sobie elementy treningu wytrzymałościowego i relaksu na łonie natury. Jazda na rowerze MTB jest dobra dla każdego – to nieprawda, że aby uprawiać kolarstwo górskie trzeba być profesjonalistą. Każdy profesjonalista też kiedyś zaczynał, dlatego nie martwmy się, że jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji jeździć na rowerze w terenie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy najważniejsze porady dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem górskim. To naprawdę nic trudnego – zresztą, przekonajcie się sami.
Dlaczego warto?
Uprawianie kolarstwa górskiego niesie ze sobą szereg korzyści. To idealny sposób aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie rewelacyjna forma relaksu. Jazda na rowerze po terenie górskim jest świetną formą ćwiczeń cardio, dzięki którym zwiększymy naszą wytrzymałość i poprawimy wydolność serca. Trening cardio polecany jest wszystkim, bez względu na wiek czy kondycję. Kolarstwo górskie to także świetny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. Kolarstwo, jak każda aktywność fizyczna, poprawia samopoczucie i sprawia, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia. Wysiłek fizyczny wzmaga produkcję endorfin we krwi, nie bez powodu nazywanych hormonami szczęścia. Powszechnie wiadomo, że regularne uprawianie sportu sprzyja odprężeniu. Dzięki temu, że nasz mózg będzie wypoczęty, poprawi się nasza zdolność koncentracji, a tym samym efektywność w pracy. kolarstwo górskie to w końcu po prostu frajda z jazdy. Pokonywanie wzniesień, pagórków i leśnych ścieżek to doskonały sposób na sprawdzenie samego siebie w niecodziennej sytuacji. Gdy osiągniemy wyższy stopień zaawansowania, będziemy mogli pozwolić sobie na trudniejsze trasy, co da nam błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Jednak to dopiero przed nami – jako początkujący skupmy się teraz na tym, o czym powinniśmy wiedzieć na starcie.
>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<
Zestaw dla początkującego
Aby zacząć swoją przygodę z kolarstwem górskim potrzebujemy naprawdę niewiele. Wystarczy kawałek urozmaiconego terenu – może to być las, łąka, kamienie czy po prostu ubita droga. Kolarstwo terenowe daje nam właściwie nieograniczone możliwości. Tylko od nas samych zależy, czy wybierzemy teren górski, nizinny czy po prostu łąkę za domem. Ważne, by droga nie była pokryta asfaltem czy płytami, ponieważ rower MTB niespecjalnie nadaje się do jazdy po tego rodzaju nawierzchni. Oprócz terenu potrzebny nam będzie oczywiście rower. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy kolarstwo górskie stanie się naszym hobby, warto na sam początek wypożyczyć rower w jednej z licznych wypożyczalni. Możemy też spróbować pożyczyć sprzęt od znajomego. Ze względów bezpieczeństwa należy wyposażyć się także w kask. Aby mieć większy komfort z jazdy najlepiej zaopatrzyć się także w rękawiczki do jazdy na rowerze. Takie rękawiczki zapobiegają ślizganiu się dłoni na kierownicy i ułatwiają kierowanie rowerem. Dobrze mieć też ze sobą podręczny zestaw naprawczy, którym w razie potrzeby szybko naprawimy ewentualne usterki. Gdy zbierzemy już wszystkie niezbędne elementy, możemy spakować plecak, zabrać kurtkę przeciwdeszczową, butelkę wody, coś do jedzenia i ruszyć na naszą pierwszą trasę.
Przyzwyczaj się do roweru
Jazda na rowerze górskim zdecydowanie różni się od jazdy rowerem miejskim. Dlatego na początku dajmy sobie trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Dokładnie wyregulujmy wysokość siodełka i kierownicy oraz posprawdzajmy różne opcje ustawienia biegów. Koniecznie sprawdźmy też hamulce – pamiętaj, że hamulce w rowerze MTB działają nieco inaczej niż w rowerze miejskim. Przy odpowiednim prowadzeniu rower MTB potrafi naprawdę wiele, dlatego zanim wyruszymy w trasę poznajmy jego możliwości.
Pokonywanie przeszkód
W trakcie jazdy rowerem górskim największą atrakcją jest pokonywanie przeszkód. Osoby początkujące mogą mieć problem z poradzeniem sobie z kamieniami czy wystającymi korzeniami, dlatego powinny starannie trzymać się najważniejszych zasad dotyczących prowadzenia roweru na takim terenie. Pamiętaj, by w trakcie pokonywania przeszkód utrzymywać stałą, wysoką i równą prędkość kręcenia pedałami. Aby uniknąć gwałtownego podskakiwania przedniego koła podczas pokonywania przeszkody, należy lekko pochylić się do przodu. Równie ważna jest odpowiednia postawa ciała w trakcie zjazdu. Gdy zjeżdżamy w dół należy najpierw lekko opuścić siodełko, a następnie lekko unieść pupę, przenosząc ciężar ciała w tył. Aby zamortyzować gwałtowne hamowanie, należy trzymać ręce lekko ugięte, co pozwoli złagodzić wstrząsy.
Jaki teren na początek
Naczelną zasadą w przypadku początkujących jest wybranie takiego terenu, który będzie odpowiedni dla naszych możliwości. Trudniejsze trasy zostawmy sobie na później, bo tylko niepotrzebnie się zniechęcimy. Przyjdzie czas, że będziemy sobie mogli pozwolić na bardziej ekstremalne wyprawy. Ruszając na pierwszą jazdę nie nastawiajmy się na szybkość czy bezbłędne przejechanie trasy. Na początku nie ma co liczyć na brak upadków – takie rzeczy są naturalne i nie ma sensu z nimi walczyć. Nie starajmy się też robić z naszej wycieczki wyścigu z czasem. Skupmy się na odprężeniu, relaksie i po prostu frajdzie z jazdy.
Przeczytaj także:
Wśród aktywnych form spędzania czasu z wycieczki w góry z dziećmi wędrówki zasłu...
Chodzenie po górach to dla wielu osób najlepsza forma rekreacji i aktywności fiz...
Wisła to istny raj dla narciarzy i snowboardzistów. W niedużych odległościach od...
Górskie wędrówki to fantastyczna forma aktywności fizycznej i idealna opcja na t...
Miasta stają się coraz bardziej ciasne i głośne. Liczba aut poruszających się po...