Szukasz pomysłu na wakacje w górach? Położona w Beskidzie Śląskim miejscowość Wisła oferuje fantastyczne możliwości letniego wypoczynku. Łączy cechy urokliwego miasteczka i bazy wypadowej w góry. Możemy tu spędzić tygodnie na eksplorowaniu okolicznych szlaków pieszych i rowerowych. W razie niepogody lub w ramach odpoczynku – korzystać z atrakcji, jakie oferuje ta malownicza miejscowość.
>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<
Niewątpliwie tym, co przyciąga do Wisły w największym stopniu, jest jej górskie położenie, a co za tym idzie – możliwość pieszych wycieczek i obcowania z przyrodą. Jednocześnie jest to miejscowość łatwo dostępna komunikacyjnie. Położona stosunkowo blisko większych ośrodków miejskich, w szczególności Górnego Śląska. Ponadto daje możliwości rekreacji o zróżnicowanym stopniu „wtajemniczenia”. Z powodzeniem odnajdą się tu zarówno rodziny z dziećmi, młodzież i sportowcy, szukający wytchnienia oraz spragnieni mocniejszych wrażeń.
Piesze wycieczki w Beskidzie Śląskim
Tym, którzy wybierają się na wakacje w góry, warto w pierwszej kolejności polecić piesze wycieczki po Beskidzie Śląskim. Sieć szlaków pieszych wychodzących z Wisły jest tu dość gęsta. Dzięki czemu z łatwością możemy skomponować trasę odpowiadającą naszym możliwościom i ambicjom. Dodatkowym atutem jest też duża liczba schronisk górskich. Co daje możliwość kilkudniowej wędrówki. Planując wakacje w górach, warto uwzględnić przynajmniej niektóre z ciekawych obiektów otaczających miasto.
– rezerwat Barania Góra: to właśnie stąd biorą źródła Czarna i Biała Wisełka, dające niżej początek najdłuższej z polskich rzek; w okolicy poprowadzono ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze, a na szczycie Baraniej Góry zainstalowano wieżę widokową;
– rezydencja Prezydenta RP na Zadnim Groniu – kiedyś habsburski pałacyk myśliwski, ośrodek hitlerowski oraz ośrodek wypoczynkowy górników, obecnie rezydencja prezydencka (część obiektu udostępniana jest turystom);
– schroniska górskie, m.in.: na Stożku, na Soszowie Wielkim, na Stecówce, na Trzech Kopcach, na Przysłopie pod Baranią Górą, czy chatka na Pietraszonce – wiele z nich poza możliwością noclegu czy posilenia się, oferuje też wspaniałe widoki;
– ciekawe formy skalne: Darkowa Skała (nieopodal Przełęczy Szarcula) czy Krzakoska Skała (przy niebieskim szlaku prowadzącym z Wisły w stronę szczytu Stożek Mały);
– jaskinie: choć Beskid Śląski nie jest kojarzony z jaskiniami, jest ich tu zaskakująco wiele – ich koncentracja jest tu największa w polskich Beskidach; najdłuższa z nich, Jaskinia Wiślańska, ma ponad 2 km korytarzy. Do stosunkowo łatwo dostępnych jaskiń zaliczyć można jaskinie: Salmopolską przy Przełęczy Salmopolskiej, Malinowską nieopodal szczytu Malinów, czy jaskinię pod szczytem Gańczorka.
Z racji tego, że Wisła w sezonie zimowym pełni rolę ważnego ośrodka narciarskiego, w okolicy funkcjonuje wiele wyciągów czynnych również w porze letniej. Wjazd kolejką linową może być nie tylko alternatywą w razie spadku formy, ale też atrakcją samą w sobie! W ten sposób dostaniemy się np. na Stożek, Skolnity, Soszów, Cieńków czy Czupel. Stamtąd możemy podziwiać panoramę okolicy. Możemy również skorzystać z zaplecza gastronomicznego i kontynuować wędrówkę oznakowanymi szlakami.
Wakacje w centrum Wisły
A co, jeśli pogoda nie sprzyja górskim wędrówkom lub organizm domaga się przerwy w marszrucie? Wówczas możemy bardzo ciekawie spędzić kilka dni nie ruszając się z miasteczka. Prędzej czy później trafimy zapewne do centrum Wisły – i warto pokręcić się tu trochę dłużej. Do spacerów zachęca Rynek z orzeźwiającą fontanną oraz intrygującą czekoladową rzeźbą Adama Małysza, ukrytą w budynku przy Urzędzie Miasta. Wartą uwagi atrakcją jest też okoliczny deptak (ul. 1 maja) wraz z Aleją Gwiazd Sportu. W okolicy Rynku, w Parku Kopczyńskiego, zaaranżowano ciekawe obiekty: Zabytkowy Park Przygód (z miniaturami budowli z miast położonych nad Wisłą) oraz Aleje Podań i Legend z ciekawymi rzeźbami. Dla dzieci przygotowano z kolei atrakcyjny plac zabaw. W Parku znajduje się również odnowiony Amfiteatr im. Stanisława Hadyny. Odbywają się tu liczne imprezy, m.in. Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedna z największych imprez folklorystycznych w Europie.
W ramach eksploracji miasteczka warto opuścić gwarne centrum i zagłębić się w okoliczne doliny. Dolinom Dziechcinki i Łabajowa niesamowitego uroku dodają wiadukty kolejowe z lat 30-tych XX wieku.
W ostatnich latach, nie bez powodu, Wisła kojarzy się z sukcesami urodzonego tam polskiego skoczka narciarskiego, Adama Małysza. Oprócz czekoladowej figury skoczka, można w Wiśle podziwiać również nowoczesną skocznię jego imienia, oddaną do użytku w 2008 roku. Znajduje się ona w dzielnicy Malinka, jest największą skocznią narciarską w Beskidach. Chętni mogą zwiedzać skocznię, w tym celu można skorzystać również z wyciągu krzesełkowego.
Dzięki rozwiniętej bazie turystycznej Wisła, jest częstym kierunkiem podróży na wakacje w górach. Odwiedzający mogą korzystać z szeregu atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich. Niewątpliwą frajdą dla najmłodszych będą przejażdżki „ciuchciami” – Martusią bądź ciuchcią Wiślańską. Poza tym, na terenie miasta funkcjonuje klika basenów, ścianki wspinaczkowe, wypożyczalnie rowerów, strzelnice, parki linowe, boiska… Z tak bogatym zapleczem – i tak urokliwą górską okolicą. Wisła każdemu turyście gwarantuje pobyt pełen wrażeń.
Przeczytaj także:
Długi weekend majowy to czas, na który czekamy przez cały rok. Pierwszy weekend ...
Beskid Śląski nie cieszy się tak ogromną popularnością, jak Tatry czy Bieszczady...
Nadeszła jesień. To najwyższy czas na rozpoczęcie planowania jednej z najważniej...
Skoki w Wiśle z pewnością, są tym, co przyciąga turystów. Sport ten był bardzo p...
Andrzejki to święto mające w Polsce długą tradycję. Niegdyś wróżby andrzejkowe m...