Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych Wisły jest Zamek Prezydencki . Jest to nie tylko rezydencja, ale także ciekawy obiekt udostępniony do zwiedzania z zapleczem hotelowym i gastronomicznym.

>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<

Ten modernistyczny pałac projektu Adolfa Szyszko-Bohusza z ostał wzniesiony w latach 1929-1930 dla ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego. Składa się on z Zamku Górnego – właściwą rezydencją Prezydenta, Zamku Dolnego – w której mieszczą się sale konferencyjne i pokoje gościnne, Zamku Dolnego-Gajówki z restauracją i pokojami gościnnymi oraz drewnianej Kaplicy pw. Św. Jadwigi Śląskiej wzniesionej w 1909 roku. Historia tego miejsca sięga jednak dużo wcześniej, bowiem już w 1906 roku arcyksiążę cieszyński Fryderyk Habsburg, pozostający pod wrażeniem bogactwa beskidzkich lasów rozkazał wzniesienie w tym miejscu pałacyku myśliwskiego. Modrzewiowy dworek w stylu karpacko-tyrolskim został ukończony w roku 1907. Budynek pełnił swoją rolę do roku 1918, w którym to, po rozpadzie monarchii Habsburgów, miejscowi górale w akcie zemsty za nadużycia ze strony arcyksiążęcej służby leśnej, zdewastowali i obrabowali pałacyk. Wkrótce cieszyńskie włości zostały znacjonalizowane i ostatecznie remont zakończono 23 grudnia 1927 roku. Niestety już w nocy z 23 na 24 grudnia obiekt całkowicie spłonął. Sejm Śląski postanowił postawić na zgliszczach całkowicie nowy obiekt jako dar od Ślązaków dla Prezydenta RP w imię jedności. Wybitny architekt krakowski Adolf Szyszko-Bohusz zaprojektował nowy pałac w stylu modernistycznym. Pierwotnie budynki miały płaskie dachy, jednak ze względu na obfite opady deszczu i śniegu i małą funkcjonalność takiego rozwiązania, w 1938 roku budynki pokryto dwuspadowymi, miedzianymi dachami. Przed wojną w celach wypoczynkowych z Pałacyku korzystał Ignacy Mościcki. W czasie II wojny światowej obiekt ten pozostawał pod władzą niemieckiego SS. Po wojnie, częściowo zrabowany obiekt został odrestaurowany i już w 1948 roku został oddany w ręce Bolesława Bieruta. W 1952 roku zlikwidowano instytucję prezydenta i tym samym Pałac przeszedł do dyspozycji Urzędu Rady Ministrów. Bywali tu Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz czy Edward Gierek. Następnie zamek ten był dzierżawiony przez różne instytucje, by ostatecznie w roku 2002 przejść w ręce Kancelarii Prezydenta RP. Po gruntownym remoncie w latach 2003-2005 pałac został oddany do ponownego użytkowania jako Rezydencja Prezydenta RP Zamek – Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle.

Zamek Górny, oprócz funkcji reprezentacyjnej, udostępniany jest zwiedzającym, którzy w grupach do 25 osób z przewodnikiem mogą podziwiać: hol główny, Salon Pronaszki, jadalnię, Salonik Myśliwski, gabinet Prezydenta oraz Salon Kąpielowy. Turyści mogą również zwiedzać drewnianą kaplicę pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Zdecydowaną większość umeblowania stanowią oryginalne meble wg projektu Pronaszki, które szczęśliwie ocalały zgromadzone na strychu. Z oryginalnego wystroju pozostały także żyrandole i kinkiety, stolarka okienna czy nawet zainstalowany ponad 80 lat temu telefon. Zamek Prezydencki był jak na ówczesne lata bardzo nowoczesny z zasilaniem elektrycznym, niezależną oczyszczalnią ścieków i punktem poboru wody pitnej czy centralnym ogrzewaniem. Pomieszczenia wewnątrz Pałacu zostały odmalowane wg oryginalnych wzorów z lat 30. XX wieku. Zwiedzanie rozpoczyna się w głównej arterii pałacu, czyli holu głównym. Jest on oddzielony przeszkloną ścianą od werandy, która dziś zwana jest Salonem Pronaszki. Z salonu tego rozpościera się przepiękny widok na pasmo Baraniej Góry, co z pewnością umila oficjalne spotkania, które właśnie tu najczęściej się odbywają. Salon Pronaszki charakteryzuje się jasnością pomieszczenia, a czerwone kolumny odznaczają go od innych wnętrz w pałacu. W jadalni oprócz oświetlenia i dekoracji wnętrza z okresu międzywojennego nie zachowały się inne elementy wyposażenia, a obrazy z tegoż czasu wypożyczone są z Muzeum Narodowego w Warszawie. Meble zostały dostosowane do współczesności, jednak utrzymane są, podobnie jak reszta umeblowania w Pałacu, w stylu art déco. Z jadalni przechodzi się do palarni i salonu wypoczynkowego. Ciekawym obiektem do zwiedzania jest Salonik Myśliwski z kolekcją broni myśliwskiej prezydenta Ignacego Mościckiego oraz zegarem z motywem myśliwskim, również z okresu międzywojennego. Na drugim piętrze podziwiać można gabinet Prezydenta, który współcześnie został odtworzony w historycznym stylu. Elementy wystroju pochodzą z okresu międzywojennego. Na przeciwko gabinetu znajduje się przestronny Salon Kąpielowy, z oryginalną armaturą i wystrojem, który pamięta pierwszego gospodarza Pałacu w Wiśle. Zwiedzającym udostępniona jest również drewniana Kaplica, w której prócz historycznego wystroju można podziwiać dary złożone przez kolejnych prezydentów – Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego oraz Andrzeja Dudę.

Zamek Prezydencki w Wiśle to także wysokiej klasy hotel z pokojami oraz apartamentami, sale konferencyjne z bogatym zapleczem oraz restauracja, kawiarenka i zewnętrzny grill. Jest to zatem też idealne miejsce do organizacji wszelkiego rodzaju spotkań, poczynając od konferencji, a kończąc na chrzcinach czy innych uroczystościach rodzinnych. Niemal z wszystkich pomieszczeń roztaczają się piękne widoki na Beskid Śląski, które koją i przybliżają do natury, jednocześnie pozostając w przyjemnym luksusie.

Hotel Premium