Nordic walking to coraz popularniejsza w naszym kraju forma rekreacji i aktywności fizycznej. Polega na maszerowaniu ze specjalnymi kijkami. Z pewnością poprawia ogólną kondycję, odciąża nasz kręgosłup, stawy i prowadzi do stopniowej utraty kalorii. Na pozór technika nordic walking wydaje się prosta. Podstawą jest tu dobra synchronizacja ruchów rąk i nóg. Początkującym może to sprawiać pewne problemy. Warto jednak podjąć trud, bo zalety nordic walkingu są ogromne.

Jakie korzyści płyną z nornic walkingu
Technika chodzenia w nordic walkingu ma odzwierciedlać naturalny chód, z tym, że spacerujemy z kijkami w dłoniach. Nordic walking jest bardzo polecany, jako forma aktywności fizycznej, ponieważ jest w stanie zaangażować ponad 90 % mięśni całego ciała. Istnieje podstawowa różnica między tym sportem, a bieganiem. Polega ona na tym, że nordic walking aktywizuje bardziej górne partie sylwetki, przede wszystkim ramiona, barki oraz klatkę piersiową. Nordic Walking nie obciąża tak bardzo stawów kolanowych i kręgosłupa. Wszystko za sprawą kijków, które dodatkowo wspierają aparat ruchu.

Nordic walking ma swoje początki w Finlandii. Trening ten został wymyślony w latach 20. XX wieku z myślą o narciarzach biegowych. Miał być po prostu formą całorocznego treningu. Bardzo szybko okazało się, że ma mnóstwo zalet prozdrowotnych i doskonale wpływa na cały organizm. Przede wszystkim jest fantastyczną formą rehabilitacji. Zalecany jest osobom, które przeszły urazy i kontuzje. Ale może być także sportem uniwersalnym dla wszystkich, którzy chcą przez cały rok cieszyć się świetną kondycją.

>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<

Nordic walking doceniają również osoby dbające o sylwetkę. Sport ten pozwala szybko, ale bezpiecznie zrzucić wagę. Minuta marszu z kijkami pozwala prowadzi do pozbycia o 2 kalorie więcej, niż minuta zwykłego biegu!

Do głównych zalet nordic walking należy zwiększenie ruchomości stawów oraz kręgosłupa, a także odciążenie ich i wyeliminowanie dolegliwości bólowych, wzmocnienie mięśni, zwiększenie wydolności tlenowej, poprawienie krążenia i pomoc w utracie wagi. Dzięki treningom nordic walking nie męczymy się tak szybko, mamy więcej siły i energii

Słów kilka o technice nordic walking
Aby nauczyć się techniki, najlepiej zacząć chodzenie bez kijków. Trzeba maszerować, stawiając długie kroki od pięty. Plecy powinny być w trakcie marszu wyprostowane. Ważne jest, aby patrzeć w dal, a nie iść ze wzrokiem utkwionym w ziemie przed sobą. Ramiona muszą być rozluźnione, a sylwetka wyprostowana. Przy takiej postawie możemy dołączyć kijki. Robimy delikatne wymachy ramion. Dokładnie takie, jakbyśmy nie mieli kijków w dłoniach. Na początek nie trzymamy rękojeści kijków, wprawiamy je jedynie w ruch, nie wbijając w podłoże. Po pokonaniu dystansu około 500 metrów, możemy przejść do następnego kroku.

Pora by chwycić rękojeść kijków dłonią i postarać się wbijać je w podłoże. Odpychamy kijki od tyłu, a nie od dołu. Kijek wbijamy mniej więcej w połowie kroku. Wbijając kijek w podłoże, prostą rękę przenosimy przez linię biodra do tyłu, odpychamy się, puszczamy kijek i przenosimy go do przodu. Kijki pozostają cały czas przymocowane do naszych dłoni, więc nie musimy mocno trzymać rękojeści. Jedna z najważniejszych zasad dotyczy położenia ostrych zakończeń kijków, czyli grotów, które zawsze muszą znajdować się z tyłu.

Hotel Premium