Muzeum Spadochroniarstwa jest unikatową placówką w skali Polski. W swoich zbiorach łączy wszystkie tradycje wojsk powietrznodesantowych, specjalnych i aeromobilnych. Jego patronem jest ppłk Adolf Pilch – Cichociemny spadochroniarz AK, urodzony w Wiśle 14.05.1914r.

>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<

Zbiory Muzeum Spadochroniarstwa dotyczą już przedwojennych podwalin i tradycji spadochronowych, Wojsk Polskich na Zachodzie (1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, Cichociemnych i innych), Armii Krajowej (Batalion PARASOL), ale także jednostek utworzonych i działających w czasie PRL (1. Batalion Szturmowy z Dziwnowa, 6 Pomorska Dywizja Powietrzno-Desantowa, Kompanie Specjalne i inne), aż po współczesne Jednostki Wojskowe. Muzeum Spadochroniarstwa współpracuje z Wojskami Specjalnymi (GROM, AGAT, JWK, NIL), co owocuje przekazywaniem licznych pamiątek przez żołnierzy – stanowi to dowód wielkiego zaufania, jakim żołnierze obdarzyli twórcę i właściciela muzeum – Piotra Wybrańca. Tak szerokimi zbiorami dotyczącymi całej tradycji wojsk spadochronowych i specjalnych, nie może się poszczycić żadna inna placówka muzealna w Polsce.

Choć jednostki spadochronowe kojarzone są powszechnie dopiero z Drugą Wojną Światową, jeszcze w latach dwudziestych dwudziestego wieku pojawiały się pierwsze publikacje dotyczące użycia samolotów i spadochronów w celu przerzucania niewielkich oddziałów na tyły wroga. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych nakreślano zadania i specyfikę działań niewielkich, samodzielnych jednostek przerzucanych na tyły wroga, które dziś nazwalibyśmy jednostkami specjalnymi. Miały niszczyć węzły komunikacyjne, łączność i działać destrukcyjnie na morale wroga. Określono, że najważniejsi są doskonali żołnierze – świetnie wyszkoleni, sprawni fizycznie i psychicznie, jednak muszą dysponować oni środkami łączności, dużą siłą ognia i móc szybko się przemieszczać.

Sprzęt, którym dysponowały jednostki spadochronowe, zawsze był najnowocześniejszy i najlepszy z możliwych. Od samego początku wojsk spadochronowych trwały prace nad udoskonalaniem spadochronów, samolotów, środków komunikacji i łączności, broni, mundurów i wszystkiego, czego żołnierze potrzebują do wykonania powierzonych im zadań. Bogaty zbiór oryginalnych eksponatów, zgromadzony w Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle, dobrze obrazuje rozwój sprzętu od zarania wojsk spadochronowych, do współczesności. Muzeum jest ważne dla współczesnych jednostek i żołnierzy, ponieważ kultywuje tradycje i przechowuje pamięć o dokonaniach ich poprzedników – wyjątkowych jednostek, które miały walczyć osamotnione, otoczone przez wroga, dysponując najczęściej jedynie tym, co mieściło się w plecaku (zwanym zasobnikiem).

Historia symbiozy żołnierza i najnowocześniejszego sprzętu jest chyba najciekawszym aspektem ekspozycji muzealnej. Ważną częścią są emblematy, odznaczenia i naszywki, które niosą pamięć o unikatowych osiągnięciach, zarzuconych kierunkach rozwoju, wyjątkowych postaciach, miejscach i wydarzeniach, dając przykłady hartu ducha – wspólnego dla wszystkich polskich żołnierzy.

W Muzeum Spadochroniarstwa są także indywidualne mundury przekazane do muzeum przez żołnierzy, rezerwistów, weteranów, a nawet twórców Jednostek Specjalnych. Ogromna ilość sprzętu daje wyobrażenie codzienności żołnierzy podczas ćwiczeń i misji bojowych, pozwala lepiej zrozumieć czym jest Służba w jednostkach tego typu.

Niestety muzeum boryka się z problemami lokalowymi. Główna siedziba zlokalizowana na terenie prywatnej willi nie jest w stanie pomieścić ekspozycji, a filia na terenie Skoczni Narciarskiej w Wiśle jest udostępniana tylko wtedy, gdy nie obywają się zawody w skokach narciarskich.

Corocznie na początku października muzeum organizuje Piknik Spadochroniarski w Wiśle, który uświetniają pokazy dynamiczne i statyczne Jednostek Specjalnych, Organizacji Pro-obronnych, Grup Rekonstrukcji Historycznej, miłośnicy militariów i grupy ASG. Punktem kulminacyjnym, uzależnionym niestety od pogody, jest pokaz skoków spadochronowych.

W połowie lutego muzeum współorganizuje uroczystości związane z rocznicą lądowania Cichociemnych pod Dębowcem. Zrzut odbył się w nocy z 15 na 16 lutego 1941r. i był pierwszą tego typu akcją na terenie okupowanej Europy.

Szczególnej rangi nadaje imprezom obecność weteranów i dowódców Wojsk Specjalnych.

Każdy zainteresowany tematem powinien rozważyć kilkudniowy pobyt w Wiśle, uwzględniający szczególne wydarzenia organizowane przez muzeum, ale jednocześnie dający czas na poznanie jego ogromnych zasobów.

Hotel Premium