Rabka-Zdrój jest obecnie jednym z najpopularniejszych uzdrowisk leżących na południu Polski, przyjeżdżają tu zarówno dzieci, osoby młode, jak i dorośli. Jako uzdrowisko miejscowość funkcjonuje oficjalnie od roku 1864, kiedy to uruchomione zostało za sprawą Cesarsko-Królewskiego Towarzystwa Naukowego Krakowskiego oraz prof. Józefa Dietla –prekursora balneologii światowej. W leczeniu wykorzystuje się walory klimatyczne regionu (występowanie klimatu górskiego, umiarkowanie i silnie bodźcowego) oraz wodolecznictw.

>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<

W Rabce wykorzystywane jest 9 ujęć wód głębinowych (o głębokości maksymalnej 1200 m), są to głównie solanki jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe osiągające temperaturę do 30°C. Na terenie uzdrowiska leczone są zarówno dzieci jak i dorośli. W przypadku osób młodszych leczenie obejmuje przede wszystkim schorzenia układu oddechowego, takie jak m.in. astma oskrzelowa, pyłkowice, przewlekłe zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zaburzenia przemiany materii (cukrzyca typu I oraz otyłość), schorzenia kardiologiczne, a także schorzenia związane z narządami ruchu (wady kręgosłupa, klatki piersiowej, kończyn dolnych). Leczenie dorosłych dotyczy zwłaszcza rehabilitacji po zawałach serca oraz zabiegach kardiochirurgicznych, a także schorzeń układu oddechowego oraz krążenia.

Jednym z najważniejszych obiektów leczniczych zlokalizowanych na terenie Rabki-Zdroju jest tężnia solankowa znajdująca się na skraju Parku Zdrojowego, zasilana wodami pochodzącymi ze zdroju Helena. Wody te to solanka jodkowo-bromkowa, której stężenie wynosi 1,87%, wydobywana z głębokości 440 m. Przebywając wokół tężni mamy okazje do wdychania leczniczego aerozolu dostarczającego organizmowi niezbędnych minerałów. Rabczańska tężnia to najnowszy tego typu obiekt w Polsce. Spacery wokół tężni zalecane są przede wszystkim osobom borykającym się z problemami związanym z tarczycą i górnymi drogami oddechowymi, alergikom oraz osobom przechodzącym rekonwalescencję po ostrych chorobach. Park Zdrojowy, w którym zlokalizowana została tężnia, znajduje się w centrum miejscowości i zajmuje powierzchnię 30 ha. Podzielony jest na dwie części – strefę słońca w części zachodniej, gdzie znajdziemy 10 tematycznych ogrodów charakteryzujących się odmienną roślinnością (m.in. ogród skalny, różany, wrzosowisko) oraz strefę cienia, nawiązującą charakterem do ogrodu angielskiego. Lecznicze solanki wykorzystywane są nie tylko do picia, czy inhalacji, ale także w licznych zabiegach zaliczanych do hydroterapii, czyli metody leczenia bodźcowego, polegającej na stosowaniu wody w postaci stałej, ciekłej lub gazowej. W czasie zabiegów wodolecznictwa wykorzystuje się odpowiednią temperaturę oraz ciśnienie wody.

Na terenie Rabki-Zdroju funkcjonuje szereg ośrodków specjalizujących się w hydroterapii, m.in. Centrum Zdrowia i Urody (Zakład Przyrodoleczniczy), Rabczański Zdrój – Medical SPA, Do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych na terenie uzdrowiska należą np. kąpiel solankowa, kąpiel perełkowa, masaż podwodny, kąpiel kwasowęglowa oraz masaże wirowe rąk, nóg i kręgosłupa.

Hotel Premium