Bezpieczeństwo w górach jest wciąż bardzo kontrowersyjnym tematem. Nie brakuje osób, które twierdzą, że na wejściu na szlaki górskie powinna obowiązywać ostra selekcja. Wyobraźmy sobie sytuację, w której na początku każdej trasy istniałyby specjalne bramki. Jedni turyści przechodzą, inni niestety odchodzą z kwitkiem. Wizja jest dosyć ponura, ale trudno się dziwić takiemu podejściu widząc i słysząc nieustannie o nieodpowiedzialnych zachowaniach niektórych „wędrowców”.

Góry tylko dla rozsądnych?!
Na górskich szlakach notorycznie można spotkać niedzielnych turystów w adidasach lub wyruszających w godzinach popołudniowych na trudny szlak przy gęstniejącej mgle. Góry są dla wszystkich! Jednak nie wszyscy muszą od razu zdobywać na własnych nogach górskie szczyty. Bo tutaj trzeba mierzyć siłę na zamiary. Niezaprawieni w górskich bojach mogą przecież skorzystać z licznych kolejek czy wyciągów, aby cieszyć się niepowtarzalnymi widokami albo po prostu wybrać łatwiejsze szlaki, przynajmniej na początek swojej przygody z górami.

Niereformowalni turyści?
Ile razy słyszeliście w mediach o głupich zachowaniach turystów w górach. Podkreślmy, że słowo „głupie” jest czasami bardzo łagodne. W Internecie można bez trudu znaleźć memy obśmiewające turystów, którzy zostali „uwięzieni” nad Morskim Okiem. Wyruszyli na szlak zbyt późno. Trudno było przewidzieć, że droga powrotna również zajmuje sporo czasu. Co zrobić, gdy dorożki już nie kursują, robi się ciemno i zimno? Przecież to oczywiste! Trzeba zadzwonić po GOPR. A w tym czasie, ktoś wysoko górach, może rzeczywiście potrzebować pomocy.

>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<

Dlatego głupcom w górach należy powiedzieć zdecydowane „nie”. Góry są dla wszystkich, z pewnymi wyjątkami. Nie ma na szlakach miejsca dla pań w butach na koturnach próbujących zdobyć wyższe partie czy dla młodzieńców, którzy w plecakach niosą czteropaki piwa i szukają dogodnych miejsc, by je skonsumować. Góry nie są dla tych, którzy traktują je, jak swoją własność i uważają, że na szlaku mogą wszystko i nie wiedzą nic o bezpieczeństwie w górach.

Na górską wędrówkę trzeba się odpowiednio przygotować
Wędrówki górskie to same korzyści. O tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ten, kto chociaż raz wyruszył na szlak może złapać bakcyla. Wędrowanie zazwyczaj staje się prawdziwą pasją. Jednak wobec gór zawsze należy czuć respekt. Nawet ci, którzy góry znają od podszewki wiedzą, że dystans do górskich wędrówek jest niezbędny. Pozwala, bowiem dobrze się do nich przygotować. Przede wszystkie w górach nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych rzeczy. Pogoda jest tutaj bardziej zmienna, niż kobieta. W jednej chwili piękne słońce i delikatny wietrzyk może przerodzić się w zachmurzone niebo i potężne wietrzysko. Złe warunki atmosferyczne powodują wychłodzenie organizmu, a ponadto utrudniają orientację w terenie. Bezpieczeństwo w górach wymaga również świadomości w zakresie ryzyka zagrożenia lawinowego.

Dlatego przed wyjściem na szlak, dokładnie przestudiujmy mapę. Zorientujmy się, jaki czas będzie nam potrzebny do pokonania określonych odcinków. Bierzmy pod uwagę, że jest to czas orientacyjny, właśnie ze względu na nieprzewidziane sytuacje. Dostosowujmy trasy do własnych możliwości, a wędrując w grupie zawsze kierujmy się umiejętnościami i kondycją najsłabszego uczestnika wędrówki. Zadbajmy o właściwy ubiór, a przede wszystkim dobre buty, które zapobiegną skręceniom, otarciom i zapewnią dobrą przyczepność. Weźmy też ze sobą odpowiednią ilość prowiantu i wody.

Hotel Premium