Wędrówki górskie to doskonała forma aktywności fizycznej i fantastyczny relaks. Niestety, wielu turystów wychodzi w góry zimą bez odpowiedniego przygotowania i znajomości zasad bezpiecznego wędrowania. Efekty są łatwe do przewidzenia. Duża liczba wypadków, z których wiele kończy się śmiercią nieodpowiedzialnych taterników. Warunki w górach wcale nie muszą być bardzo trudne, aby jeden błąd spowodował groźne sytuacje. Podpowiadamy, jak należy zachowywać się w trakcie zimowych wyjść w góry. Pamiętajmy przede wszystkim, by zabrać ze sobą to, co najważniejsze – zdrowy rozsądek.
Zanim wyjdziemy w góry
Wyjście w góry zimą wymaga właściwego przygotowania. Zaplanujmy, zatem dobrze trasę naszej górskiej wędrówki. Weźmy pod uwagę, że zimą na trasach może być o wiele trudniej, niż latem. Czas pokonania szlaków może się znacznie wydłużyć, a dni są przecież krótsze. Warto dobrze skalkulować czas, a na trasę najlepiej wyjść wczesnym rankiem. Przestudiujmy dokładnie mapę trasy, którą będziemy się poruszać. Musi być dostosowana do naszej kondycji, wiedzy oraz posiadanego sprzętu.
W górach zimą czeka na nas mnóstwo zagrożeń. Strome podejścia, oblodzenia trasy czy lawiniaste żleby mogą być dla nas naprawdę niebezpieczne. Dodajmy do tego dosyć ekstremalne warunki atmosferyczne np. silne wiatry, gwałtowne opady śniegu, spadki temperatury. Mogą powodować nie tylko wychłodzenie organizmu, ale i znacznie utrudniać poruszanie się po górach, ograniczając widoczność i utrudniając orientację w terenie. W niektórych regionach górskich występuje ponadto realne zagrożenie lawinowe.
>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<
Przed wyjściem sprawdźmy koniecznie prognozę pogody i stopień zagrożenia lawinowego. Informacje te można znaleźć na stronach GOPR-u i TOPR-u oraz na stronach poszczególnych schronisk. Samotne wyjścia w góry mogą okazać się bardzo niebezpieczne, dlatego najlepiej zorganizujmy na wycieczkę dobrze zgraną grupę osób, a trasę dopasujmy zawsze do najsłabszego uczestnika.
Pamiętajmy o odpowiednim stroju. Musimy go przede wszystkim dostosować do pogody. Spakujmy także potrzebny w trakcie wędrówki sprzęt: kijki trekkingowe, raki, czekan i tzw. lawinowe ABC, czyli detektor, sondę oraz łopatkę.
Zachowanie w górach
Nie zmieniajmy trasy wędrówki w trakcie jej trwania, jeśli nie mamy ważnych powodów. Poruszajmy się oznakowanymi szlakami i nie zbaczajmy z nich. Pamiętajmy o tym, że trasy zjazdowe i nartostrady przeznaczone są dla narciarzy. Chodzenie po nich może po pierwsze niszczyć ślady zjazdu, po drugie zaś naraża nas na ryzyko najechania przez narciarza.
Zwracajmy szczególna uwagę na tablice ostrzegawcze ustawione przy trasach. Jeśli ostrzegają nas przed trudnymi warunkami, zawróćmy. Tempo wędrówki powinno być dostosowane do najsłabszego uczestnika wycieczki. Zimą w górach może być konieczne przedzieranie się przez śnieg. Osoba torująca drogę ma niełatwe zadanie, dlatego w warto zmieniać się na trasie. Nie zapominajmy również o chwilach odpoczynku.
W przypadku zgubienia szlaku, nie panikujmy. Wróćmy po własnych śladach do miejsca, w którym po raz ostatni widzieliśmy jakieś oznaczenie szlaku. Jeśli nie wiemy, w jakim punkcie się znajdujemy, kontynuowanie wędrówki może się naprawdę źle skończyć. Grozi nam nie tylko zagubienie się, ale również upadek z dużej wysokości. Każdy uczestnik wycieczki powinien dbać zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i grupy.
Przeczytaj także:
Chodzenie po górach to dla wielu osób najlepsza forma rekreacji i aktywności fiz...
Wędrówki po górach to fantastyczna forma spędzania wolnego czasu i rekreacji na ...
Ruch to zdrowie. Wie o tym chyba każdy. Jednak nie każdy posiada kondycje fizycz...
Z czym kojarzy się Wisła przeciętnemu Kowalskiemu? Z Adamem Małyszem oraz skokam...
Zespół muzyczny prezentujący światowe standardy, te oczywiste i znane od wielu ...