Górskie wędrówki to fantastyczna forma aktywności fizycznej i idealna opcja na trening w górach. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Bardzo często, nawet ci, którzy mają za sobą zdobycie niejednego szczytu popełnią ogromny błąd, lekceważąc góry. Tymczasem, zawsze należy czuć do nich respekt. Zmienność warunków jest tutaj na porządku dziennym. W jednej chwili gorące słońce ogrzewa nasze twarze, a za chwile smaga je zimny wiatr. Łatwe podejście może za kilka metrów zamienić się stromą ścieżkę, pełną śliskich kamieni i wystających korzeni. Do wyprawy w góry należy się, więc odpowiednio przygotować. Oto kilka porad zarówno dla początkujących wędrowców, jak i tych, którzy na górskie szlaki wychodzili wielokrotnie.

Mierz siły na zamiary
To jedna z podstawowych zasad wędrowania po górach. Każdy z nas posiada inną kondycję oraz predyspozycje fizyczne i psychiczne. Warto dostosować do nich długość tras oraz ich trudność. Nie każdy poradzi sobie na długich, trudnych pod względem technicznym szlakach. Wybór właściwych szlaków jest, więc jedną z podstawowych kwestii. Nasze możliwości oceniajmy zawsze obiektywnie i bardzo surowo. Jeśli nie mamy za sobą długich przemarszów, a trening cardio nie jest naszą najmocniejszą stroną, wybierzmy raczej trasy wiodące przez niższe pasma górskie. Nie porywajmy się od razu na wysokie szczyty.

Dla niektórych osiągnięcie tysiącznika nie jest zbyt ambitnym celem, ale możemy przecież zaplanować zdobycie kilku takich szczytów w ciągu dnia, co już nie jest takie proste. Zapoznajmy się z mapami topograficzno-turystycznymi, na których każdy szlak jest szczegółowo opisany. Dowiedzmy się, jaki jest kilometraż i czas przejścia trasy.

>>KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZE OFERTY<<

Podstawy bezpiecznych wędrówek górskich
Pamiętajmy o tym, że góry po zmierzchu stają się bardzo niebezpieczne. Po pierwsze istnieje większe prawdopodobieństwo zgubienia szlaku. Po drugie, zaś łatwo o urazy. Zanim wyruszymy na szlak, koniecznie zorientujmy się, o której godzinie następuje zachód słońca i zaplanujmy wędrówkę tak, aby jeszcze przed zmierzchem znaleźć się w pensjonacie czy oświetlonej dolinie. W przypadku niższych szlaków plan wyprawy jest bardziej ruchomy, możemy go łatwiej dostosować do zmieniających się okoliczności np. w przypadku nadciągającej burzy szybciej zejść z gór. Koniecznie uwzględnijmy czas na odpoczynek, posiłki oraz podziwianie krajobrazów. W górach jesteśmy przecież po to, aby cieszyć się przepięknymi krajobrazami. Jeśli wyprawa zamieni się w walkę z czasem, nie będziemy z niej mieli żadnej przyjemności.

Dla kogo wyższe pasma?
Bardziej zaawansowani wędrowcy na trening w górach mogą wybrać wyższe pasma, które bardzo często mają podejścia z wielu stron. Wybierając szlak powinni kierować się ukształtowaniem terenu. Podejście stromą granią na pewno będzie wymagało więcej wysiłku, ale zapewni niepowtarzalne widoki. Z kolei bardziej urozmaicona trasa okaże się lepszym treningiem. Bez względu na to czy mamy doświadczenie w wędrowaniu, czy nie, musimy pamiętać o właściwym rozkładzie sił. Na płaskim terenie nie musimy wcale przyspieszać, ale nie zwalniajmy w momencie, gdy trasa staje się trudniejsza. Po prostu wędrujmy swoim tempem i cieszmy się marszem. Kluczowa sprawa to regularny oddech. Zwróćmy uwagę na to, że w trakcie wzmożonego wysiłku nasze mięśnie potrzebują zdecydowanie więcej tlenu. Wykonujmy głębsze wdechy przez nos i powolne wydechy ustami.

Hotel Premium